radiātoru sistēmas

Radiatora siltumatdeves shēma

Dažādas problēmas apkures tīklos var pārvērst pat visai siltu ziemu īstā murgā. Bet ne vienmēr tajā vainojami komunālie dienesti. Dažreiz pie apkures problēmām esam vainojami arī mēs paši, uzstādot nepiemērotas apkures iekārtas, vai nerūpējoties par to, lai tās būtu labā darba kārtībā.

Pa apkures sistēmas caurulēm siltumnesējs nokļūst līdz istabas sildķermenim, kurš izdala siltumu apkārtējā vidē. Šo procesu sauc par radiāciju un no tā arī cēlies termins radiators. Radiatori ir konstruēti tādā veidā, lai, silstot no iekšpuses, tie kontaktētos ar gaisu ar pēc iespējas lielāku sildvirsmu. Tas nosaka arī īpatnējo radiatoru formu. Var arī izdalīt nosacītu radiatoru klasifikāciju.

Pirmkārt, tie ir tradicionālie čuguna radiatori.

Otrkārt, tērauda radiatori un tērauda paneļu radiatori.

Treškārt, bimetāliskie radiatori.

Kopš padomju laikiem viens no izplatītākajiem sildķermeņiem ir čuguna ribu veida radiators. Gandrīz nemainīgā formā tas tiek izgatavots jau vairāk nekā 100 gadus. Tas arī mūsu dienās uzskatāms par vienu no drošākajiem un izturīgākajiem sildķermeņiem. Pelēkais čuguns vienmērīgi izdala siltumu, ilgi to saglabā un ir ļoti izturīgs pret koroziju.

Daudziem tomēr tradicionālais čuguna radiatoru dizains šķiet nepieņemams. Jo svarīgi ir ne tikai sildķermeņu tehniskie raksturlielumi, bet arī tas, cik tie harmoniski iekļaujas mājokļa interjerā. Lielākā daļa iedzīvotāju no čuguna radiatoriem savos dzīvokļos cenšas atbrīvoties kā no padomju laika elementa. Savukārt pirmskara laika ēkās sastopami čuguna radiatori ar dažādiem mākslinieciskiem elementiem, kas ir ļoti piemēroti klasiskajiem interjeriem. Tiesa gan pašlaik šādi mākslinieciskie radiatori tirgū piedāvāti netiek.

Pašlaik Latvijā vispieprasītākie ir tērauda radiatori. No šī materiāla izgatavotie radiatori ir daudz vieglāki, metāls ir plānāks un līdz ar to sildķermenis ātrāk iesilst. Lai čuguna radiatoru iesildītu līdz 40°C, siltumnesēja temperatūrai jābūt ne mazākai par 60°C. Parastajā režīmā liela siltuma daļa aiziet tikai radiatora uzsildīšanai un istabas temperatūru nepalielina.

Tērauda radiatori parasti tiek izgatavoti ar liešanas metodi un sastāv no augšējā un apakšējā kolektora un tos savienojošā vertikālā kanāla. No abām pusēm radiatora ribas savienotas ar perpendikulāriem paneļiem, kuri ne tikai palielina siltumatdevi, bet veido arī līdzenu virsmu. Līdz ar to neuzkrājas putekļi un uzlabojas arī sildķermeņa vizuālais izskats.

Vēl viena liela grupa ir paneļu tipa radiatori. Arī te pārsvarā sastopami Eiropā ražoti modeļi.Šo radiatoru konstrukcija nodrošina labu siltuma plūsmas sadalījumu, un ļauj izvairīties no putekļu uzkrāšanās uz sienām un pašiem radiatoriem. Tas ir īpaši svarīgi telpās, kur ir paaugstinātas higiēnas prasības, piemēram, bērnu istabās vai medicīnas iestādēs.

Tērauda paneļu radiatori paredzēti spiedienam līdz 10 atmosfērām un temperatūrai līdz 150°C. Šādi radiatori ir ar vertikālajiem kanāliem vai arī horizontālajiem vārstiem starp apakšējo un augšējo reģistru. Sēriju 11K radiatori ir vislētākie, bet 22K ir raksturīga labāka siltumvadāmība un kompaktums. Daudzi uzskata, ka šī tipa radiatori ir visestētiskākie, kā arī ekonomiskākie. Divkāršs emaljas pārklājums nodrošina augstu krāsojuma noturību. Var tikt izmantota plaša krāsu gamma, tai skaitā hromēti, zeltīti un tamlīdzīgi, līdz ar to šos sildķermeņus iespējams pieskaņot jebkuram interjeram.

Tērauda radiatoriem ir pieejams plašs gabarītu diapazons. Augstums 300-900 mm, garums no 80-3000 mm, dziļums no 45-155 mm. Paredzēti darba spiedienam no 6 līdz 13 atmosfērām. To garantijas laiks svārstās no 5-10 gadiem.

Vēl jāpiemin bimetāliskie radiatori, kuru izgatavošanā izmantots gan alumīnijs, gan tērauds. Tādā sildķermenī tiek izmantotas abu metālu priekšrocības. Tērauda serdenis nodrošina sistēmas augstu izturību, bet alumīnija ribas labu siltumatdevi. Šāds konstruktīvais risinājums ļauj izturēt spiedienu līdz 10 atmosfērām. Šādi radiatori ir absolūti simetriski, līdz ar to viegli izvietojami telpā un montējami, izmantojot termoizturīgas kaučuka blīves. Šādiem radiatoriem ir raksturīga ļoti augsta energoefektivitāte.

Noslēgumā jāpiebilst, ka nekvalitatīvu radiatoru izmantošana var novest pie visai nepatīkamām sekām. Pirms iegādāties jaunus radiatorus, būtu nepieciešams zināt darba spiedienu apkures sistēmā. Nepieciešamo radiatoru izmēru noteiks tirdzniecības vietā, saskaņā ar dzīvojamo platību un griestu augstumu.

 

Radiatori jāizvēlas tikpat nopietni kā apkures katli.
Izvēloties radiatorus, jāņem vērā vairākus aspektus:

  1. Kāds būs enerģijas nesējs (kāda veida būs centrālapkures katls)?
  2. Ar ko kurināms enerģijas nesējs?
  3. Kāda būs apkures sistēma?
  4. Kā māja vai dzīvoklis ir nosiltināti?

Jāņem vērā telpas platība, griestu augstums, kā arī cik logi telpā un kāds ir palodžu augstums. Tad vēl izvērtē atbilstību dizainam.

Čuguna radiatori

To priekšrocības:

  • laba siltuma noturība un atdeve
  • ilgs kalpošanas laiks

Izvēlē ir gan klasiski, gan antīki, gan moderna dizaina radiatori. Pieejami dažādi augstumi un izmēri.

Klasiskos modeļus nogruntējot iespējams pēc tam nokrāsot jebkurā krāsā, pieskaņojot dizainam. Antīkā stila čuguna radiatori piemēroti senlaicīga stila telpām. Modernā dizaina radiatori var kalpot arī kā interjera elements.

Ir pieejami čuguna radiatori, kas veidoti pagājušā gadsimta 20.gadu stilā. Tie lieliski papildinās senlaicīgi iekārtotas telpas, ziemas dārza vai saunas dizainu. Ir pieejams čuguna radiators ar senatnīgu 19.gs. noskaņu. Arī šiem modeļiem iespējami vairāki izmēri.

Radiatorus var papildināt ar dizainam pieskaņotiem ventiļiem.
Šiem radiatoriem ir augsta siltumatdeve un ilgs kalpošanas laiks.

Tie, kas seko līdzi modei, un vēlas savās telpās tikai aktuālo un jauno, tad paneļradiatori ir tieši tas, kas Jums vajadzīgs. Tie ir piemēroti gan klasiskā, gan mūsdienīgā interjerā iekārtotām telpām. Tie ir piekarināti pie sienas.

Kurš gan spētu iedomāties, ka tas skaistais akcents pie sienas, kas vairāk atgādina kaut ko līdzīgu gleznai, ir radiators?

 

Tērauda radiatori-konvektori ir joprojām visvairāk pirktie radiatori.

 

Tērauda radiatora-konvektora rādītāji:

Augsta kvalitāte (katru radiatoru pārbauda zem 13 atmosfēru spiediena); darba spiediens – līdz 10 atmosfērām; dažādi radiatoru augstumi; krāsa – balta; rūpnīcas garantija – 6 gadi; paredzēti lietošanai dzīvojamajās, sabiedriskajās un rūpnieciskajās ēkās. Var lietot telpās ar augstu gaisa mitrumu, bet bez kondensāta veidošanās, piem. sporta celtnēs, noliktavās, koridorā.

Radiatorus vispareizāk ir izvietot zem katra loga centrā, min. 110 mm no grīdas. Jānodrošina brīva gaisa plūsmas cirkulācija apkārt radiatoram.
Komplektā tiek piegādāti radiatoru stiprinājumi, noslēgkorķis un atgaisotājs. Radiatoru ventiļus izvēlas atsevišķi, atkarībā no apkures veida, radiatoru pieslēguma un individuālajām vēlmēm.
Runājot par kopšanu, radiatoru tīrīšanai rekomendē izmantot līdzekļus, kuri paredzēti lakotu virsmu tīrīšanai.

Radiatori var atrasties ne tikai pie sienas, zem palodzēm, bet arī iebūvēti grīdā. Grīdā iebūvējamie konvektori bieži ir vienīgais iespējamais risinājums telpām, kur nav iespējams uzstādīt tradicionālos radiatorus. Piemēram telpās ar franču logiem (logi līdz grīdai) u.c.. Tos paredzēts izmantot sabiedriskās celtnēs (autosalonos, hallēs, galerijās), kā arī privātmājās, kur nav iespējams uzstādīt liela izmēra siltumierīces. Tas ir labākais risinājums telpās ar stikla sienām, izejām ziemas dārzos, hallēs utt. Dažādu variantu un krāsu aizsargrestītes nodrošina konvektoru iekļaušanos jebkurā interjerā.
Aizsargrestītes var izgatavot no koka (dažādas nokrāsas) vai alumīnija. Tās ir sarullējamas, viegli noņemamas, lai konvektoru varēru iztīrīt.

Piedāvājumā ir arī grīdā iebūvējamie konvektori ar ventilatoru. Ventilatora apgriezienu skaitu var automātiski regulēt atkarībā no temperatūras telpā, tādejādi nodrošinot vēlamo siltuma komfortu telpā.

Mēs piedāvajam veikt visus aprēķinus,kā arī pilnībā veikt visus montāžas darbus.